Talasoterapia
Talasoterapia - leczenie morskim klimatem, wodą morską, solą, roślinami. Kuracji można zażywać zarówno wśród morskich klimatów jak i w specjalnych ośrodkach położonych nie koniecznie nad morzem.
Nazwa pochodzi od greckiego słowa thalasso oznaczającego morze. Jadąc nad morze korzystamy z jej dobrodziejstw, wdychamy zdrowe powietrze z chlorkiem sodu i jodem. Najwięcej soli rozpylonych w powietrzu znajduje się nad samym morzem w czasie wietrznej i mglistej pogody w godzinach porannych. Morski wiatr korzystnie wpływa na skórę, poprawia ukrwienie i hartuje ją, a po kąpieli w słonej wodzie jest miękka, gładsza i młodsza. Spacerując boso po piasku ścieramy zrogowaciały naskórek , gimnastykujemy stopy. Ma to korzystny wpływ zwłaszcza u osób z płaskostopiem.
Talasoterapii można zażywać również w innych rejonach nie koniecznie nadmorskich. Wiele ośrodków oferuje zabiegi zdrowotne z zastosowaniem wody morskiej, soli i alg. Dużym powodzeniem cieszą się kąpiele solankowe. Kąpieli solankowych można zażywać w basenach z wodą morską lub wodą wzbogaconą solą z np. z Morza Martwego. Pozytywny wpływ na organizm, a zwłaszcza na skórę ma hydromasaż. Podgrzana woda morska z domieszką wyciągów z alg wypływająca ze ścianek wanny pod dużym ciśnieniem przyjemnie masuje ciało, rozluźnia mięśnie, pomaga w walce z cellulitem..
Talasoterapia to również zabiegi na ciało np. okłady z alg, które rozpoczyna się od peelingu przy użyciu soli morskiej, następnie skórę smaruje się algami i owija się specjalną folią.
Centra talasoterapii znajdują się przeważnie w ośrodkach SPA i dużych hotelach, ale skorzystać może każdy.
Wskazania:
- Schorzenia górnych dróg oddechowych
- Alergie
- Choroby skóry
- Choroby układu krążenia
- Choroby narządów ruchu
Przeciwwskazania:
- Niewydolność układu krążenia (wysokie nadciśnienie)
- Nadczynność tarczycy
- Urazy głowy
- Choroby zakaźne