Palety drewniane czy plastikowe?

Palety

W świecie opakowań służących do transportu, palety odgrywają bardzo istotną rolę. Produkuje się je najczęściej z drewna lub plastiku. Jak wybrać, które są lepsze w transporcie i w magazynowaniu produktów. Jakie aspekty brać pod uwagę żywotność, higienę, koszty czy może ochronę środowiska?

Każdy rodzaj palet ma swoje wady i zalety.  Palety drewniane są aktualnie najpopularniejsze a w szczególności europalety (palety euro). Są tanie, łatwe w naprawie, można je odsprzedać lub wypożyczyć, są ekologiczne. Zniszczone palety drewniane można zmielić na wióry, przerobić na papier lub popularne ostatnio meble. Wadą jest to że, są trudne w czyszczeniu, a w przypadku zawilgocenia, zwiększają ryzyko rozwojów grzybów i bakterii, wymagają obróbki termicznej, aby można było je stosować transporcie po za Unią Europejską i tam gdzie wymagany jest podwyższony standard fitosanitarny.

Palety plastikowe są dużo droższe od drewnianych. Gdy któraś pęknie nie można jej naprawić. Niestandardowe modele są produkowane tylko na zamówienie. Ich zaletą jest to, że są odporne na większość chemikaliów takich jak kwasy i zasady, nie wymagają obróbki ani dodatkowego przygotowania do transportu w przypadku wymogów fitosanitarnych, są lekkie co ma znaczenie w transporcie lotniczym. Niestety cena nie zachęca do powszechnego stosowania.

Dużą zaletą palet plastikowych jest ich żywotność, oraz to, że można ich używać wiele razy. Jeśli natomiast zależy nam na cenie, tańszym i ogólnie bardzo popularnym produkcie, to palety drewniane są najlepszym wyborem.